Läbivad teemad Suveakadeemial
Kaika kandi elu edendamisel keskendume sel suvel neljale põhiteemale: Kaika kandi arengukava, Mahetootmine, Taaskasutus ja Õuesõpe.

KAIKA KANDI ARENGUKAVA
Hoolimata tugevast kogukonnast ei ole Kaika kandi arengukava elluviimine kuigi palju õnnestunud. Mis on selle põhjused? Kui palju on selle arengukava täideviimine valla ja maakonna huvides ja mida saavad nemad teha, et toetada maapiirkonda ja kohaliku kogukonna ühistegevust?
Kas vallavalitsuse ja kohalike elanike arusaamad sellest, mis on Karula väärtus ja mida tasub seal hoida, on samad? Kuidas arendada maapiirkonda nii, et seal säiliksid kohalik eripära ja igipõlised eluviisid ning piirkond oleks elujõuline? Läbi rollimängude, ekskursiooni, arutelude ja diskussiooni tegeleme nendele küsimustele vastuste leidmisega. Osalejad saavad teadmisi arengukava koostamisest, maaelu arengu probleemidest, omavalitsuse töö toimimisest ja Kaika kandi piirkonna väärtustest.

ALTERNATIIVENERGIA
Alternatiivenergia töögrupp käsitleb alternatiivseid energiaallikaid. Küsitakse, kuidas inimene igapäevaelus energiat saab säästa? Töögrupis osalejaid tutvutakse esmalt erinevate alternatiivse energia võimalustega. Seejärel vaadeldakse, kuidas õpitud võimalusi igapäevaelus kasutada saab ning kaalutakse Karula piirkonna võimalust alternatiivenergiale üle minna. Praktilise osana töögrupist vaadeldakse ja katsetatakse kas ja kuidas on võimalik tavalist autot kasutada energiasäästlikumalt.

MAHETOOTMINE
Mis on mahepõllumajandus?
Miks peaks mahedaid kodumaiseid tooteid sööma?
Miks maitseb mahetoit paremini?
Mis on WWOOF?
Räägime mahepõllumajanduslikust toidutootmisest ja jätkusuutlikust toiduahelast. Lisaks saame teada vabatahtlikust liikumisest mahetaludes nii Eestis kui üle maailma. Samuti saame praktilisi kogemusi Karula vallas ühest talust, kus peetakse mahedalt lambaid ja tegeletakse käsitööga. Saame olla värskes õhus, mõelda maainimese mõtteid ja teha maainimese tegusid.

TAASKASUTUS
Tegemist on teemaga, millest on ülemaailmselt viimasel ajal järjest enam räägitud. Kuid kas see piirdub sellega, et sorteerime oma prügi või viime oma vana tassi või tooli taaskasutuskeskusesse ja ostame odava rahaga kapi asemele, kui vaja? Mis on taaskasutus, kes sellega tegelevad ning kuidas aidata kaasa keskkonna säästmisele läbi taaskasutuse oma igapäevases elus, sellele see grupitöö just keskendub. Töö praktilisem pool võimaldab igal osalejal panna käsi külge mõnele taaskasutuskeskusesse toodud vanale esemele uue vahest et põnevamagi elu sisse puhumiseks. Veidi suuremat rammu nõudev (loodetavasti ka piisavalt abikäsi leidev) töö on kohaliku külakiige taastamine, mis Karula rahvuspargi jaoks aga oluliseks väärtuseks on (grupitöö võib laieneda selleks ka kaikakandipäevale).


ÕUESÕPE
Kõige paremini saab õpitav selgeks kui on võimalus vahetuks kokkupuuteks õpitavaga. Raamatud, videod, arvutid ja õpetajad küll annavad hulganisti olulist infot, kuid siiski pole see võrreldav vahetu ja eheda õppimisega otse metsast, loodusest, tegelikkusest.
Viibimine värskes õhus ja looduse keskel leevendab pinged, parandab mälu ja suurendab taipamisvõimet – seda kinnitavad paljud uuringud üle kogu maailma.
Meie grupitöö eesmärgiks saab olema õuesõpe kavandamine koolilastele Karula kuplite vahel asuva talu juures ja selle ümbruses. Kõigepealt tutvume taluga ja seal tehtavaga ning uurime loodust. Üheskoos arutame ja mõtleme välja, kuidas köita laste tähelepanu, mis mängud või tegevused sobiksid kõige paremini iseloomustamaks talutöid ja ümbritsevat maastikku. Võimalusel abistame pererahvast igapäevases talupidamises.
Grupitöö tegevus lähtub projektist nimega "Maale õppima – Põld elukeskkonnana", mida hakatakse hiljem läbiviima seal samas Karulas, seega grupitööl saab olema reaalne väljund ja panus kohaliku õuesõpe toetamiseks.


Lisaks grupitöödele on sel Suveakadeemial teisigi läbivaid teemasid ja üritusi:

Kohalik käsitööpäev ja pärimusmuusikaõhtu kolmandal päeval pakub võimalust õppida leiba ja sõira tegema, tutvuda erinevate kohalike käsitöödega ning õhtul kuulata muusikat ja etteasteid erinevatelt kollektiividelt. Muuhulgas astub üles rahvusvaheline muusikakollektiiv "Etno on the road".

Selle aasta diskussioon on osaks Kaika kandi arengukava grupitööst. Kutsume sinna valla, maakonna ja kogukonna liikmed, et nad räägiksid, milline on nende visioon Karula arengust, kuidas tagada aregukava elluviimine, milline on ka riigi arusaam maapiirkonna arengust ja millest tulenevad puudujäägis ja kuidas koos leida lahendusi. Sarnastel teemadel - kuidas võiks iga inimene panustada oma tegevusega kohalikku arengusse - korraldame ka kaks seminari. Kodanikualgatus on oluline eelkõige seetõttu, et teadlik kogukond suudab oma õiguste eest seista ja veelgi enam, ka riigitasandil kaasa öelda enda elu-olu puudutavas, vajadusel ka keskkonnaküsimustes.

Selle aasta ürituse alapealkiri Mõtted Õigeks peegeldab aga mitte üldsegi seda, et meie mõtted seni valed oleksid vaid pigem ikka seda, et suvel linnast maale saamine toob värkendust ja mõtteselgust igaühele. Ja pealegi on Suveakadeemia läbivaks ideeks uute mõtete leidmine. Kasvõi näiteks oskust mitte kogu aeg kella vaadata.
 
Suveakadeemia koostööpartnerid ja toetajad: