Läbivad teemad Suveakadeemial
Soomaa elu edendamisel keskendume esimesel suvel viiele põhiteemale: Loodusharidus, Õuesõpe, Maaturism, Ökomärgistamine ja Tervislik toitumine.

Loodushariduse töögrupp keskendub peamiselt täiskasvanute loodusharidusele, mõeldes välja viise keskonnateadlikkuse (sh loodusteadlikkuse) suurendamiseks täiskasvanute seas ning erinevatele sihtrühmadele suunatud tegevusi, mida saaks rakendada nii Riikliku Looduskaitsekeskuse Pärnu-Viljandi regioonis (Soomaa Rahvuspargis) kui kohalikes loodusturismi ettevõtetes.

Maaturismi töögrupp käsitleb maaturismi edendamise probleeme ja võimalusi Soomaal. Tutvustatakse nii massiturismi (vastandatuna maa- ja ökoturismile) negatiivset mõju üldiselt kui konkreetseid kohalikke juhtumeid, töötatakse välja ökoturismi kui osalusprintsiibil tugineva turismi põhiseid tegevusi, otsitakse uusi väljundeid rahvuspargi külastuskeskusele, mille funktsioon on muutunud pärast looduskaitsealade reformi.

Õuesõppe töögrupp saab tõenäliselt toimuma koostöös kohalike koolide esindajate ning Riikliku Looduskaitsekeskuse Pärnu-Viljandi regiooni loodusharidusspetsialistiga ning grupitöö raames on kavas töötada välja kavad õuesõppe integreerimiseks tunniplaanidesse, ekskursiooni skeeme ja mänge nii loodus- kui teiste õppeainete õpetamiseks vabas õhus ning Soomaa rahvuspargi aladel. Lisaks antakse ülevaade õuesõppe olemusest ja hetkeolukorrast Eestis.

Ökomärgistamise töögrupp annab võimaluse kaasa lüüa hosteli poolt juba alustatud tegevuses, milleks on Euroopa Ühenduse ökomärgise taotlemine. Osalejatele antakse ülevaade ökomärgise olemusest ning viiakse läbi ökokaardistamine hosteli keskkonnaseisundi hindamiseks, millele järgnevad keskkonnaeesmärkide seadmine ning ökomärgise taotluse dokumentide ettevalmistamine.

Tervisliku toitumise töögrupp on teistest grupitöödest enam vaimu ja keha välja puhkmiseks ning töö raames tutvutakse kuidas ja miks oma elu tervisliku toiduga mõnusaks teha. Saadakse põhiteadmised tervislikust toitumisest ja taimemürkide mõjudest, tehakse tutvust maitsetaimedega, Karuskosel õpitakse sõstraveini tegema, saab proovida kitselüpsmist. Tervisliku toitumise töögrupp vastutab ka Suveakadeemia osaliste toitlustamise eest.

Lisaks grupitöödele toimub Suveakadeemial ka kohalikku kogukonda oluliselt puudutav diskussioon rahvuspargi rolli ja perspektiivide teemal LKK Pärnu-Viljandi regioonis. Talveakadeemial kogetu näitas, et sel teemal vajatakse selgust ning uusi lahedusi. Diskussioonis osalevad nii kutsutud eksperdid, Suveakadeemia osalejad kui kohalikud elanikud.

Et mõttetöö liialt koormama ei hakkaks on meil suveakadeemikutele ette valmistatud mitmekesine kultuuriprogramm. Saab nalja ja tantsu ja laulda või hoopis kohalikku pärimust kuulata. Vabal ajal saab tutvuda kohaliku ühepuulootsiku valmimisprotsessiga või tegeleda teiste põnevate käsitöödega. Kel soovi, võib kätt proovida ökoehituses hosteli lõplikule valmimisele kaasa aidates.

Ja lisaks kõigele eelnevale võetakse kolmandal päeval aeg täiesti maha ning siirdutakse kohalike loodusetundjate juhendamisel terveks päevaks rabade ja metsadega tutvuma - et saada Soomaaga sinasõbraks ja leida paiku, mis ikka ja jälle tagasi kutsuvad. Valida saab kolme erineva marsruudi ja raskusastmega matka vahel.

Sarnaselt Talveakadeemiale rakendatakse Suveakadeemial Avatud Ruumi elemente ehk teisisõnu olemine ja tegutsemine Soomaal ei ole rangelt piiratud. Kõik ikka selleks, et tekiks rohkem häid ideid ning oleks aega ja võimalusi neid omavahel jagada. Korraldajate eesmärgiks on kõigest pakkuda tegevusi, millest osalejad saavad ise kokku panna endale sobiva programmi.

Suveakadeemia toimub Pärnumaal, Soomaa hostelis 17. - 20. juuli 2006.a
Suveakadeemia võtab aluseks ökoturismi põhimõtte, mis toetub loodus- ja kultuuripärandi säilimisele ning kohalike elanike heaolule. Turisti ja kohaliku elaniku vahel valitsegu „külaline-peremees”, mitte „tarbija-teenuse pakkuja” suhe.

 
Suveakadeemia koostööpartnerid ja toetajad: