teemad

Kuuenda suveakadeemia peamisteks teemadeks on traditsioonilised talutööd, Setomaa kultuuri- ja looduspärand.

Nädala jooksul püüame paremini tundma õppida seto ajalugu, keelt, kööki, käsitööd, uskumisi, kombeid ja muidugi ka kohalikke inimesi. Lisaks sellele käime Värskas, matkame, teeme talgutööd, õpime loodust paremini tundma ja mõtiskleme tähtsaid mõtteid kohaliku kogukonnaga. Saab ka kino ja teatrit :)

Talgupäeval teeme korda ajaloolise Obinitsa kool-kiriku, mille ehitamist alustati 1897. aastal. Baltimaades ainulaadne kool-kirik oli puust kahekorruseline kellatorniga hoone, kus alumisel korrusel asus kool ja ülemisel kirik. 1950. aastast keelati kiriku kogudusel majas tegutsemine ning kogu hoone anti kooli kasutada. Hetkel seisab maja tühjana.

Milliseid võimalusi pakub piirkondlikuks arenguks Setomaa looduskeskkond? Üheskoos üritamegi Obinitsa mõttepäeval mõtiskleda, kuidas näha ja leida loodusest, keskkonnakaitsest erinevaid võimalusi, mitte takistusi.

Grupitöid on sellel aastal neli ning neid läbivaks teemaks on Seto kultuuripärandi erinevad ilmingud.

I Seto käsitöö - Teele

Seto käsitöö temaatiline grupitöö toimub meie ööbimisruumidest korrus kõrgemal - MTÜ Seto Käsitüü Kogo ruumides. Osalejad saavad käe külge panna ühele traditsioonilisemale elemendile rahvariides nn kõlavöö (punutud kirju vöö) tegemisele. Juhendamas on meid kohalik asjatundja Kadri Vissel, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala. Samuti saavad selgeks räägitud olulisemad seto käsitööd puudutavad küsimused. Grupitöö varasemaid käsitöö oskusi ei eelda.

II Seto söök – Liis ja Helen

Setomaa pakub rikkalikku kultuuripärandit oma traditsioonidega ja seda ka toidu osas. Seto söögi grupitöö toimub Obinitsa seltsimajas ning meid on juhendajas perenaine Rieka Hõrn. Antud grupitöö annab võimaluse õppida Setomaale iseloomulikku köögikunsti. Teadmisi omandatakse lisaks teoreetilisele poolele ka „käed külge“ stiilis. Antud grupitöö annab hea võimaluse oma kõhtu hellitada :)

III Päev Kiiova käsitöö- ja kultuuritalus - Maili

Kolmas grupitöö läheb külla Õie Sarvele. Õie Sarv valiti 2009. aastal ülemsootskaks ehk Peko asemikuks Maa peal ning seda ametit pidas ta 2010. aasta augustini. Õie on tegutsenud ka rahvaluule uurijana, viimasel ajal on üheks tema põhitegevuseks leelo õpetamine ja edendamine (Õie vaarema oli kuulus seto laulik Vabarna Anne), ühtlasi elustab ta kohalikku käsitööd ja viib läbi erinevaid õpitubasid seto kannelde valmistamisest kuni lamba pügamise õpetamiseni. Õie talus toimuva grupitöö käigus on võimalik tutvuda seto leelokultuuriga, punuda/heegeldada ise erinevaid rahvusmustrites paelu, vöösid (ka seto meeste rahvariietuses kasutatavaid), teha niplipitsi, keerutada valmis kabla, joonistada seto kirjasid ja palju muud.

IV Savikunst - Marilyn

Savikunsti grupitöö toimub Uusvada külas asuvas keraamika ateljees. Vastu võtab meid seal ja tutvustab oma tegemisi ja sattumist Setomaale kunstnik Sirje Rump. Grupitöös saame tutvuda meistri valmistatud töödega ning proovida oma kätega savist voolimist. Samuti näeme ning õpime, kuidas ise savist ja liivast pizzaahju valmistada saab.

Suveakadeemia koostööpartnerid ja toetajad: