teemad
LÄBIVAD TEEMAD SUVEAKADEEMIAL

Selle aastasel Suveakadeemial keskendutakse peamiselt järgmistele teemadele: Matsalu puisniidud, Õuesõpe, Maastikukaitse- ja hooldus ja Maaettevõtlus.



Matsalu puisniidud
Matsalu Rahvuspargis on palju pool-looduslikke kooslusi (sh. puisniidud), mille hooldamine on tihti töömahukas ja abikäed alati oodatud. Seekord on meil võimalus olla abiks Matsalu rahvuspargis asuva Laelatu puisniitu hooldamistöödel. Seda puisniitu on peetud kaitseala silmapaistvaimaks koosluseks. Laelatu puisniidul kasvab üle 400 soontaimeliigi ja üle 30 samblaliigi. Käesoleva seisuga on see Euroopa kõige liigirikkaim koht, kus 2001. aastal loendasid botaanikud ühel ruutmeetrisel proovitükil 76 liiki soontaimi. Seal samas on ka leitud kaks kolmandikku kõikidest Eestis kasvavatest looduslikest käpalistest (orhideelised).

Õuesõpe
Õuesõpe töörühm tutvub süvitsi antud õppevormiga ja töötab välja oma programmi Matsalu rahvuspargi hüvanguks, mida saaks ka hiljem reaalselt rakendada.
Õuesõpe on õppevorm, mis toimud välitingimustes looduse enda pakutavates auditooriumites. Õuesõpe juures on väga oluline roll asjade näitlikustamisel ja oma nahal kogemisel. Õpe on mängulise ülesehitusega ja seega sobib kõigile vanusegruppidele, sest mängida meeldib ju kõigile! Tutvume ka õuesõpe põhimõtetega ja sellega, millega on juba Matsalus loodushariduse rindel tegeldud.

Maastikukaitse- ja hooldus
Matsalu Rahvuspark on rikas erinevate pool-looduslike koosluste poolest. Inimeste elamise viis on aga läbi aja palju muutunud ja nüüd tuleb sedavõrd rohkem pingutada selleks, et need kooslused säiliks.Mõned teevad hooldustöid esteetilistel põhjustel, mõned bioloogilist mitmekesisust silmas pidades. Mõnedele tundub aga piisavalt aukartusäratav see, et neid koosluseid on hooldatud kümneid ja kümneid aastaid järjest ja see on olnud täiesti loomulik. Tihti juhtub nii, et hooldamise soov on suur, aga jõud ei käi üle.
Seekord võtame grupitöö käigus ette ühe Penijõe keskuse lähedal asuva puisniidu ja Suveakadeemikutel on hea võimalus aidata ühte usinat meest tema puisniidu hooldamisel. Igaüks saab end füüsiliselt pingutada kasutades erinevaid tööriistu. Kasutada on vikatid, rehad, hangud, trimmerid. Et tegevus ei jääks ainult füüsiliseks, räägitakse töö käigus ka hooldamise teoreetilisest poolest. Kelle jaoks ja miks üldse puisniite hooldada? Kuidas seda täpselt teha võiks? Kes sellest võidavad ja kes kaotavad? Need on ainult mõned küsimused, millele mõelda ja millele vastust otsida.

Maaettevõtlus
Maaettevõtluse töögrupp tegeleb turismi ja põllumajandusega tegelevate ettevõtjate probleemidega. Millised nõuded ja piirangud raskendavad eheda ja omapärase turismiteenuse pakkumist? Miks ja millised on PRIA (Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet) nõuded toetust saavatele talunikele? Kui suurt mõju omavad seatud piirangud kohalike elanike ja ettevõtjate tegevusele? Kas ja kuidas on mõeldav antud nõudeid muuta? Tahame arutada nõuete vajalikkust ja nendest tulenevaid tagajärgi kohalike ettevõtjate ja PRIA ning LKK spetsialistidega ning loomulikult (tulenevalt Suveakadeemia vaimust :) mõtleme koos mida oleks võimalik muuta.


Lisaks grupitöödele on sel Suveakadeemial teisigi põnevaid tegevusi!
Kogu Suveakadeemia jooksul saame lähemat tutvust teha kohalike inimeste tegevustega Matsalus. Külastame Rõngastuskeskust, kus saame aimu sellest, kuidas toimub lindude ja nahkhiirte märgistamine. Kohtume paadimeestega ja teeme paadiekskursiooni ümbruses. Muusikat ja tantsu saame viimasel õhtul koos kohaliku ansambliga „Pillilugu“ ja Hanila külaseltsi inimestega. Loomulikult peab sellisel üritusel nagu Suveakadeemia olema ka võimalus enda loominguliseks väljendamiseks. Seepärast ei puudu Suveakadeemialt ka väike kunstinurgake.

„Kõik on võimalik“ - miks selline nimi?
Selle aasta Suveakadeemia alapealkiri „Kõik on võimalik!“ kõlab küll natuke triviaalselt, kuid selle eesmärk on pigem tuletada meile kõigile meelde, et ka võimatu võib ühel päeval võimalikuks saada. Mõelgem siis kasvõi puisniitude hooldamise või maal elamise ja toimetamise peale. Julgus oma mõtteid ellu viia on just see, mis toob ka tänavu teieni kalliks saanud Suveakadeemia. Ehk siis olgem julgemad oma ideid teostama - kõik on ju võimalik!



Teemade blokk täieneb jooksvalt!
 
Suveakadeemia koostööpartnerid ja toetajad: